Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
w Kielcach
Filia w Ostrowcu Św.

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski os. Ogrody 26
Tel. 41-262-70-31| ostrowiec@pbw.kielce.pl 

Filia PBW w Ostrowcu Św.

Uwaga czytelnicy!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Ostrowcu Św. informuje, że nastąpiła zmiana lokalizacji biblioteki.
Aktualny adres jest następujący:
PBW w Kielcach Filia w Ostrowcu Św., os. Ogrody 26, tel. 41 2627031
Zapraszamy.

godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek

8:00-17:00

sobota

9:00-13:00

Pracownicy

mgr Barbara Pawelec – kierownik
mgr Justyna Polanowska
mgr Małgorzata Szurek
mgr Małgorzata Golis

Powiat ostrowiecki

1. Miasto Ostrowiec Świętokrzyski
2. Gmina Bałtów
3. Gmina Bodzechów
4. Gmina Ćmielów
5. Gmina Kunów
6. Gmina Waśniów

Matematyka w bibliotece 27 kwietnia, 2023
Regionalne Targi Pracy 27 kwietnia, 2023
Spotkanie z książką 28 grudnia, 2022

Biblioteka gromadzi naukowy swój księgozbiór od 1955 r. Obecnie liczy około 50 tys. woluminów. Są to przede wszystkim pozycje z zakresu nauk pedagogicznych i społecznych ale także nowości z beletrystyki. W swoich zasobach posiadamy zgromadzone fachowe czasopisma z zakresu pedagogiki, metodyki, bibliotekoznawstwa, psychologii i literatury. W zbiorach audiowizualnych znajdują się płyty CD oraz DVD z ciekawą ofertą edukacyjną. Biblioteka dysponuje także bogatym zbiorem regionaliów, dotyczących naszego miasta i powiatu. Czytelnik może skorzystać z warsztatu informacyjno – bibliograficznego, a niedostępne na miejscu materiały możemy sprowadzić na miejsce w ramach usługi -wypożyczanie międzybiblioteczne.

Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszych zbiorów.

O bibliotece

Pierwsze wzmianki o bibliotece pedagogicznej w Ostrowcu Św. pochodzą z końca lat 50-tych XX wieku. Trudno było wtedy mówić o bibliotece w pełnym tego słowa znaczeniu ponieważ zajmowała jeden mały pokoik najpierw  w  Wydziale Oświaty, a potem w  Oddziale ZNP przy ul. Focha. Znaczna poprawa warunków przyszła wraz powiększeniem księgozbioru. Kolejne lokalizacje – samodzielny lokal na ul. Kilińskiego, Internat Międzyszkolny na ul. Sienkiewicza 67, Technikum dla Przodujących Robotników przy ul. Iłżeckiej wymuszał szybko powiększający się księgozbiór. Dzięki temu, że nowe lokale były większe można było wydzielić dla czytelników  dużą wypożyczalnię, magazyn wypożyczalni, czytelnię i magazyn czytelni oraz pokój kierownika. Przez  kilkanaście lat biblioteka funkcjonowała bardzo dobrze. Po 27 latach funkcjonowania biblioteki przy ul. Iłżeckiej nastąpił punkt zwrotny. Obecna siedziba jest bardzo przestronna, obejmuje powierzchnię 708 m2. Znajduje się ona  w Ostrowcu Św. na os. Ogrody 26 . Jest przystosowana do obsługiwania osób niepełnosprawnych. Idąc z duchem czasu w  bibliotece zostało wygospodarowane miejsce na Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.  W skład wyposażenia wchodzi także system regałów przesuwnych, który w bibliotekach ma bardzo duże znaczenie.
Biblioteka posiada bogate zbiory.  Oferuje także szereg usług bibliotecznych dla czytelników.
Mamy nadzieję, że obecny lokal spełnia wymagania czytelników i wpływa korzystnie na  wizerunek biblioteki w środowisk lokalnym.