Etnografia dla najmłodszych cz. 4: dawne zwyczaje świąteczne

Etnografia dla najmłodszych cz. 4: dawne zwyczaje świąteczne

W PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Etnografia dla najmłodszych. Tym razem były to zajęcia o tematyce świątecznej. Uczniowie dowiedzieli się o staropolskim zwyczaju dekorowania gałązkami zimozielonymi, którymi strojono ramy obrazów, ściany, drzwi wejściowe i furtki. Poznali cechy charakterystyczne podłaźnika jak również dawniejsze potrawy m.in. siemieniuchę, kisiel owsiany.
Z tych dawnych potraw przetrwała do naszych czasów tylko kutia. Uczniowie dowiedzieli się, że na naszych dawnych stołach wigilijnych dominowały różne rodzaje kasz i nie mogło zabraknąć również  kartofli, kapusty, rzepy, grochu, fasoli.
Dzieci mogły zobaczyć prawdziwy snopek przygotowany z prastarego zboża płaskurki oraz inne rodzaje zbóż i kasz. “Staropolskim przystrojem świątecznym były snopy zbóż, siano oraz słoma. Snopy zbóż podstawowych: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa ustawiano w chałupach chłopskich, jak i na dworach, a nawet w magnackich rezydencjach”.
(B. Ogrodowska, Krągły rok, Warszawa 1997, s. 59).

W czterech oddzielnych zajęciach grudniowych uczestniczyli uczniowie z klasy II c, II d, III a, III e z PSP nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

J. Polanowska