Finał powiatowego konkursu czytelniczego

Finał powiatowego konkursu czytelniczego

W czwartek 27 października w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Czytelniczego dotyczącego znajomości treści powieści Małgorzaty Musierowicz Kłamczucha i Kalamburka. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII z terenu powiatu pińczowskiego. Przystąpiło do niego 9 szkół podstawowych. Ostatecznie w finale wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych z ośmiu placówek (jedna szkoła wycofała się przed finałem z przyczyn od siebie niezależnych).
W trakcie etapu szkolnego uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapoznać się z treścią drugiego tomu Jeżycjady pt. Kłamczucha i tej tematyki dotyczył test kwalifikacyjny. W tym etapie wzięło udział ogółem 38 uczniów. Z każdej szkoły do finału kwalifikował się tylko zwycięzca.
Podczas etapu powiatowego uczniowie musieli wykazać się znajomością tomu czternastego Jeżycjady pt. Kalamburka. Finał został przeprowadzony w formie pisemnej. Test finałowy składał się z 24 pytań – otwartych i zamkniętych. Oceny prawidłowości odpowiedzi dokonywała komisja w składzie: Robert Karpiński (kierownik Filii PBW w Pińczowie), Marcin Salamon (nauczyciel-bibliotekarz Filii PBW w Pińczowie) oraz Grażyna Zuchowicz (bibliotekarz działu dziecięcego Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie). Rywalizacja była niezwykle zacięta. Losy pierwszej lokaty rozstrzygnęły się dopiero w dogrywce. Ostatecznie zwyciężczynią konkursu została Wiktoria Bochniak ze Szkoły Podstawowej w Młodzawach (kl. VIII). Na drugim miejscu uplasowała się Paulina Różycka ze Szkoły Podstawowej w Dzierążni (kl. VIII). Trzecią lokatę zajęła natomiast Anna Dusza ze Szkoły Podstawowej w Zagości (kl. VI).
Warto wspomnieć, że w ramach przygotowań do konkursu nauczyciel bibliotekarz Filii PBW w Pińczowie Marcin Salamon odwiedził dwie szkoły podstawowe – w Dzierążni i Zagości przeprowadzając cztery lekcje dla uczniów klas IV-VIII dotyczące serii „Jeżycjada”. Służyły one promocji literatury młodzieżowej wśród uczniów i ukazywaniu atrakcyjności książki i czytelnictwa. W trakcie wspomnianych lekcji uczniowie zapoznali się ze sporządzoną specjalnie na ten cel prezentacją multimedialną pt. „Jeżycjada – dzieło Małgorzaty Musierowicz”.

Wyniki konkursu:

  1. Wiktoria Bochniak (Szkoła Podstawowa w Młodzawach – klasa VIII).
  2. Paulina Różycka – (Szkoła Podstawowa w Dzierążni – klasa VIII).
  3. Anna Dusza – (Szkoła Podstawowa w Zagości – klasa VI).

Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):

  • Julia Buska (Szkoła Podstawowa w Węchadłowie – klasa VIII),
  • Magdalena Gajda (Szkoła Podstawowa w Michałowie – kl. V),
  • Małgorzata Sokołowska (Szkoła Podstawowa w Gackach – kl. V),
  • Alicja Stalica (Szkoła Podstawowa nr 2 w Pińczowie – kl. VI),
  • Paulina Sumera (Szkoła Podstawowa w Stępocicach – kl. V).

Trzy uczestniczki, które zajęły miejsca I-III zostały uhonorowane nagrodami książkowymi. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy.   

Nauczyciele-bibliotekarze PBW w Kielcach: Robert Karpiński i Marcin Salamon składają podziękowania wszystkim nauczycielkom-polonistkom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę. Składamy podziękowania paniom: Kindze Duchnik (SP w Stępocicach), Renacie Godek (SP w Dzierążni), Małgorzacie Krzak (SP w Zagości), Edycie Kucharskiej (SP w Gackach), Marcie Kuli (SP w Michałowie), Ewelinie Rutkowskiej (SP w Młodzawach), Aldonie Suder-Sokołowskiej (SP w Węchadłowie) i Aleksandrze Wilk (SP nr 2 w Pińczowie),
Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w rywalizacji, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy dalszego rozwijania zainteresowań i sukcesów w ich drodze edukacyjnej.
Składamy także podziękowania dyrektorowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach panu Sylwestrowi Kasprzykowi za wsparcie w organizacji konkursu.
Dziękujemy ponadto dyrektorowi i pracownikom Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie. Składamy podziękowania pani Grażynie Zuchowicz – za pracę w komisji konkursowej, zaś pozostałym paniom – za zagospodarowanie czasu nauczycieli i rodziców w trakcie trwania rozgrywki finałowej. Dzięki przychylności dyrektor placówki pani Agnieszki Kucybały i bibliotekarek z biblioteki miejskiej polonistki z terenu powiatu mogły spędzić czas w tamtejszej czytelni, na sympatycznej rozmowie przy kawie. Była to dla nich niezwykle rzadka okazja do integracji i wymiany zawodowych doświadczeń. 

Marcin Salamon