“Dlaczego strach ma wielkie oczy?” – zajęcia bajkoterapeutyczne w PSP Nr 1 w Busku-Zdroju

16 listopada 2022 roku buska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach  przeprowadziła pierwsze zajęcia bajkoterapeutyczne w ramach programu pt. “Bajka jest dobra na wszystko”, realizowanego wśród uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. W ramach współpracy z bibliotekarzem szkolnym – Panią Małgorzatą Pałką, Ewa Tarapata spotkała się z uczniami klasy III tej szkoły, wśród których przeprowadziła zajęcia pt. “Dlaczego strach ma wielkie oczy?”.
Bibliotekarka rozpoczęła spotkanie od wyjaśnienia dzieciom, co to jest strach, a następnie przeczytała im bajkę pt. Tupcio Chrupcio. Ja się nie boję!, po której dzieci opowiadały, czego bał się główny bohater i jak sobie poradził ze strachem. Następnie trzecioklasiści wymieniali kogo lub czego boją się, a w zabawie zwanej kalambury, prezentowali, jak się czują, gdy się boją, a reszta grupy zgadywała ich emocje. Dzieci poznały również powiedzenia związane ze strachem i ich znaczenie oraz łączyły w pary ilustracje prezentujące postać bajkową z postacią, której się ona bała. W dalszej części spotkania trzecioklasiści malowali swoje lęki na kartce papieru, którą następnie chowali w kuferku, dzięki któremu ich lęki mają być mniejsze.
Zajęcia spotkały się z pozytywnym odzewem ze strony uczniów, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w spotkaniu oraz opowiadali o swoich lękach i jak sobie z nimi poradzić.
Bajkoterapia jest jedną z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych w pedagogice. Dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranego do sytuacji dziecka tekstu, bajka terapeutyczna pokazuje jak sobie poradzić z trudną sytuacją, gdyż przedstawia ona dziecku pewne wzorce postępowania.

Ewa Tarapata