W mundialowym klimacie dla uczniów technikum

W mundialowym klimacie dla uczniów technikum

We wtorek 29 listopada w pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach gościła 19-osobowa grupa uczniów czwartych klas technikum mechanicznego i budowlanego z Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie – pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Michała Marszalika. Wzięli oni udział w lekcji bibliotecznej o tematyce sportowej na temat historii Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej – największej imprezy piłkarskiej na świecie a w zasadzie i sportowej, gdyż mundiale już dawno przebiły w skali popularności igrzyska olimpijskie. Prowadzący lekcję Marcin Salamon opowiedział o początkach futbolowych zmagań reprezentacji narodowych od pierwszych mistrzostw w Urugwaju w 1930 r. Zaprezentował przy tym materiały filmowe z wszystkimi bramkami strzelonymi w trakcie 21. dotychczasowych meczów finałowych – aż do spotkania Francja-Chorwacja (4-2) w 2018 r. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili wyczyny gwiazd piłki nożnej z przeszłości m.in. Stabile, Pioli, Leonidasa, Rahna, Puskasa, Pelego, Garrinchy, Hursta, Mullera, Kempesa, Rossiego, Maradony, Romario, Baggio, Zidane, Ronaldo czy też bardziej współczesnych: Iniesty, Villi, Lahma, Messiego, Mbappe czy Griezmanna. O wielu z nich, zwłaszcza tych, którzy święcili triumfy kilka dekad wstecz, uczniowie słyszeli po raz pierwszy w życiu. Prowadzący lekcję przybliżył także historię występów polskiej drużyny narodowej na mundialach. Ponadto zaprezentował i omówił opracowane przez siebie materiały statystyczne m.in. spis meczów reprezentacji Polski na dotychczasowych turniejach wraz z informacją o strzelcach goli, klasyfikację medalową i punktową wszechczasów oraz wyniki wszystkich 21 finałów i meczów o trzecie miejsce. Przytoczył także wiele mało znanych ciekawostek związanych z poszczególnymi mundialami.
Wtorkowa lekcja oprócz wiedzy o tematyce sportowej niosła także przesłanie wychowawcze i profilaktyczne. Na przykładzie kilku życiorysów dawnych gwiazd futbolu: Diego Maradony, George Besta, Bobby Moore’a, Gerda Mullera, Andreasa Brehme czy Garrinchy nauczyciel ukazał tragiczne skutki uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Ostatnim punktem lekcji było omówienie okolicznościowej wystawy znajdującej się w holu biblioteki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na niej rozmaite książki o historii mundiali, biografie i autobiografie polskich trenerów i sędziów, serie płyt DVD i czasopisma a także książki o charakterze szkoleniowym przeznaczone dla trenerów.
Prelekcja, prezentacja i wystawa spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czwartoklasistów. Zapewne pozwolą im one spojrzeć na obecne mistrzostwa w Katarze w szerszym kontekście – jak na imprezę, która ma swoją długą historię, znaczoną wielkimi meczami, radością zwycięzców, dramatami przegranych, nadziejami kibiców i spełnionymi marzeniami. Niemałym spostrzeżeniem było dla uczniów także to, że piłkę nożną można nie tylko uprawiać, oglądać w telewizji, ale także można o niej czytać i może to być fascynującą rozrywką i sposobem na spędzenie czasu w długie zimowe wieczory.

Marcin Salamon