Lekcje w pińczowskiej “Dwójce”

Lekcje w pińczowskiej “Dwójce”

W poniedziałek 6 marca nauczyciel pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Marcin Salamon gościł w Szkole Podstawowej nr 2 w Pińczowie. Przeprowadził tam dwie lekcje z udziałem klas ósmych i jednej klasy siódmej na temat powstania styczniowego – w związku ze 160. rocznicą jego wybuchu. Lekcja zostały zorganizowane w ramach przygotowania do Powiatowego Konkursu Czytelniczo-Historycznego “Powstanie Styczniowe 1863-1864” organizowanego przez Filię PBW w Pińczowie i w ramach projektu edukacyjnego Biura Niepodległa “Bitwy i potyczki Powstania Styczniowego na Ponidziu. Szlak bojowy rotmistrza Jana Newlina Mazarakiego”. Projekt jest realizowany przy współpracy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie.

Prowadzący lekcje przedstawił przyczyny, przebieg i konsekwencje największego zrywu powstańczego w polskiej historii. Omówił kwestię stosunku mocarstw europejskich do powstania, udziału ochotników z innych krajów w walkach oraz zagadnienia związane z uzbrojeniem i umundurowaniem wojsk powstańczych. Przybliżył także kwestię udziału kobiet w szeregach insurgentów. Nie zabrakło również wątków regionalnych. Prowadzący przedstawił miejsca walk polsko-rosyjskich na terenie obecnego powiatu pińczowskiego i całego województwa świętokrzyskiego. Prelekcja była połączona z prezentacją multimedialną, która obok informacji teoretycznych zawierała materiały ilustracyjne.

Lekcje spotkały się z niemałym zainteresowaniem uczniów. Pińczowska “dwójka” to czwarta szkoła, w której przeprowadzono lekcje promujące wiedzę o powstaniu styczniowym. W najbliższych tygodniach zaplanowano spotkania w kolejnych placówkach.

Marcin Salamon

Dziękujemy Panu Marcinowi Salamonowi za zorganizowanie i przeprowadzenie lekcji.

Robert Karpiński Kierownik Filii
Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach