Trzy prelekcje o Żołnierzach Wyklętych

Trzy prelekcje o Żołnierzach Wyklętych

W środę 1 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie miały miejsce trzy prelekcje poświęcone działalności zbrojnego podziemia antykomunistycznego w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej. Okazją do ich zorganizowania był obchodzony tego dnia Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dwie pierwsze lekcje odbyły się w godzinach przedpołudniowych. Brała w nich udział młodzież z czterech szkół podstawowych i średnich z terenu miasta i gminy Pińczów. W pierwszej lekcji wzięły udział cztery klasy ósme ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie, klasa I z Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie i klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Brześciu. W drugim spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie, uczniowie klasy IV technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie i trzecioklasiści z pińczowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Ogółem w obu lekcjach wzięło udział ponad 180 osób. Zebranych gości powitała i w tematykę obchodów święta wprowadziła dyrektor biblioteki miejskiej Agnieszka Kucybała. Prelekcje poprowadził pracownik pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Marcin Salamon – długoletni nauczyciel historii. Przedstawił genezę narodzin podziemia antykomunistycznego w Polsce w końcowym okresie wojny, sylwetki kilkunastu dowódców oddziałów partyzanckich oraz ich losy – w większości przypadków niezwykle tragiczne, historię stoczonych bitew i potyczek oraz dane statystyczne dotyczące liczebności oddziałów leśnych i komunistycznych represji. Przybliżył także sylwetki żołnierzy niezłomnych, byłych członków NSZ z Pińczowa i pobliskiego Skrzypiowa – Bronisława Grzeszczaka (zmarłego w 2017 r.) i Włodzimierza Kołaczkiewicza (zmarłego w 2007 r.). Wyjaśnił ponadto skąd wzięło się określenie “Żołnierze Wyklęci” i przyczyny ustanowienia święta im poświęconego w dniu 1 marca. Lekcje połączone były z prezentacją multimedialną własnego autorstwa. Tematyka dotycząca powojennego podziemia antykomunistycznego spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Na twarzach słuchaczy widać było uwagę, skupienie i przejęcie. Na koniec obu spotkań nagrodzili oni prowadzącego rzęsistymi brawami.

Trzecia prelekcja odbyła się w godzinach popołudniowych. Była przeznaczona dla słuchaczy spoza szkół. Miała nieco bardziej kameralny charakter.

Środowe przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Pińczowie. W imieniu obu bibliotek dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań za tak liczny udział – dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom i czytelnikom.

Robert Karpiński
Marcin Salamon

Dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie lekcji.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach