Wernisaż, wykłady i lekcje dla uczniów – dwa dni w klimacie stanu wojennego

Wernisaż, wykłady i lekcje dla uczniów – dwa dni w klimacie stanu wojennego

W poniedziałek 27 marca w pińczowskiej Filii PBW w Kielcach miał miejsce wernisaż wystawy “I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania (1982-1983)”. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. senator RP Jacek Włosowicz, burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, sekretarz gminy Marcin Kozłowski, sekretarz powiatu Wioletta Usnarska, dyrektor LO w Pińczowie Anna Golik, dyrekcja SP nr 1 w Pińczowie: Paweł Rutkowski, Wioletta Mitręga i Joanna Dominek, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Agnieszka Kucybała i dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie Justyna Dziadek. Obecni byli także uczniowie dwóch szkół średnich: Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie wraz z nauczycielami.

Zebranych gości powitał i ideę wystawy przybliżył dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Sylwester Kasprzyk. Następnie odbył się wykład dr Marzeny Grosickiej z Delegatury IPN w Kielcach pt. “Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w okresie stanu wojennego 1981-1983”, połączony z prezentacją multimedialną na wspomniany temat. Młodzież miała okazję poznać fakty związane z wprowadzeniem i codziennymi realiami stanu wojennego. Następnie głos zabrał Jan Gwizdak – członek Stowarzyszenia Osób Internowanych “Chełminiacy 1982”. Opowiedział o okresie swojego pobytu w wojskowym obozie internowania w Budowie w okresie od listopada 1982 r. do lutego 1983 r. Po prelegentach głos zabrali senator RP Jacek Kłosowicz oraz burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak. W swych przemówieniach wspominali m.in. okres stanu wojennego z własnej perspektywy, nastoletniego ucznia i studenta. Po wykładach przyszedł czas na zwiedzanie wystawy.

Nazajutrz po wernisażu do biblioteki zawitali uczniowie trzech klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie – podzieleni na dwie grupy. Nauczyciel pińczowskiej Filii PBW w Kielcach, historyk Marcin Salamon przeprowadził dla nich dwie lekcje, częściowo w oparciu o ekspozycję. Opowiedział o dekadzie rządów Edwarda Gierka, zimie stulecia 1978/1979 r., strajkach sierpniowych 1980 r., narodzinach NSZZ “Solidarność”, wprowadzeniu stanu wojennego i jego codziennych realiach. Przybliżył także tematykę wojskowych obozów internowania z przełomu 1982 i 1983 r. Lekcje miały dużą wartość dla ósmoklasistów, gdyż w najbliższych dniach mieli oni zacząć realizację wspomnianych zagadnień na lekcjach historii. Wiedza zdobyta podczas wtorkowych lekcji okaże się niewątpliwie cennym wstępem do zajęć szkolnych. W obu lekcjach wzięło udział ogółem 63 uczniów i nauczycieli.

Serdecznie dziękujemy dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie Agnieszce Kucybale za pomoc w organizacji imprezy.

Marcin Salamon

Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach