Książka w życiu człowieka – wystawa z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Książka w życiu człowieka – wystawa z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na wartość czytania. Dzięki czytaniu możemy w łatwy i przyjemny sposób zdobywać wiedzę, uczyć się obcych języków. Czytanie pozwala nam miło spędzać czas. Może być ciekawym sposobem na nudę i jest niczym podróż w nieznane. Nie wiemy dokąd książka nas poprowadzi, jeśli nie zaczniemy jej czytać. Czytanie uspokaja. Potrafi też poprawić nam nastrój, pobudzać w nas pozytywne stany emocjonalne, wzbudzać miłe i przyjemne wspomnienia z naszego życia. Czytanie ćwiczy koncentrację, pamięć, pobudza do myślenia. Książka jest zbiorem obrazów, dźwięków, smaków i zapachów. To tylko niektóre wartości jakie daje czytanie, zwłaszcza czytanie książek.
Więcej informacji o czytaniu i książkach można znaleźć na wystawie “Książka w życiu człowieka z uwzględnieniem dzieci i młodzieży – z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich” w holu pińczowskiej filii PBW w Kielcach.
Celem wystawy jest przypomnienie i pokazanie, że czytanie książek to same wartości i należy zachęcać do tej czynności już w najmłodszym wieku. Dlatego na wystawie oprócz pozycji zachęcających do czytania np. Dlaczego warto czytać? i Wychowanie przez czytanie znalazły się też książki dotyczące literatury dziecięcej i młodzieżowej: Dziecko w świecie emocji literackich, Literatura dla dzieci i młodzieży, Wartości w świecie dziecka we współczesnej literaturze dla dzieci.
Oczywiście czasem pojawiają się też problemy, które utrudniają czytanie i przyswajanie tekstu pisanego, ale nie należy się tym zrażać, bo istnieją metody i sposoby, za pomocą których można ułatwić czytanie. Służą temu takie książki jak: Nauka czytania dzieci w wieku przedszkolnym, Trudna sztuka pisania i czytania i Gdy dziecko ma problemy z czytanie.
Współcześnie na dziecko i jego zainteresowania wpływ ma technologia, która odciąga dzieci i młodzież od czytania nie tylko lektur szkolnych, ale i innych książek. Dlatego wiele wydawnictw i instytucji, aby zachęcić do czytania nie tylko dzieci i młodzież, ale też nieczytających dorosłych proponuje serie wydawnicze komiksów, które mają zachęcić do sięgnięcia po lekturę. Przykładem mogą być serie: Wojenna odyseja Antka Srebrnego i Wilcze tropy. W cyklach tych w ciekawy sposób opowiedziana została najnowsza historia Polski dotycząca okresu II wojny światowej i okresu walki Żołnierzy Wyklętych.
Warto zaznaczyć, że w książkach każdy znajdzie coś dla siebie i co najważniejsze – możliwość korzystania z książek jest darmowa. Jedyne co trzeba zrobić do odwiedzić bibliotekę i zapisać się do niej. Wówczas można czytać książki bez ograniczeń.

Robert Karpiński

Dziękujemy za zorganizowanie wystawy.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach