Rok Aleksandra Fredry – wystawa

Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem hrabiego Aleksandra Fredry. Związane jest to z obchodzoną w tym roku 230. rocznicą urodzin tego wybitnego polskiego poety, komediopisarza i pamiętnikarza okresu romantyzmu. Aleksander Fredro ma w swoim dorobku komedie, wierszyki, fraszki, epigramaty oraz inne utwory. Najbardziej znane jego komedie to: Zemsta, Śluby panieńskie, Damy i huzary, Pan Jowialski i Pan Geldhab. Spośród zabawnych i śmiesznych wierszyków, które na stałe weszły do kanonu polskiej literatury dziecięcej można wyróżnić: Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli, Osiołkowi w żłoby dano. Natomiast do języka polskiego weszły cytaty z jego twórczości: “Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” (Zemsta), „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba” (Zemsta), “Wolnoć, Tomku, w swoim domku” (Paweł i Gaweł), “Z tej powiastki morał w tym sposobie, Jak ty komu, tak on tobie” (Paweł i Gaweł).
Pińczowska filia PBW w Kielcach przygotowała wystawę materiałów bibliotecznych. Celem było przedstawienie osoby i twórczości znakomitego poety. Zaprezentowane zostały jego dzieła m.in. Zemsta, Śluby panieńskie, Dożywocie, Pan Jowialski i Zrzędności przekora. Część z nich wydana w formie audiobooków. Na wystawie znalazły się też książki biograficzne opowiadające o życiu twórcy: Fredro, Pan Fredo, Fredro z Paradyzu, Pan Fredo jest w złym humorze.
Całość dopełniają książki i opracowania jego twórczości: Komedie Aleksandra Fredry, Zemsta Aleksandra Fredry, Obrachunki fredrowskie, Fredro proza komentarz, Spuścizna literacka Aleksandra Fredry oraz opracowania w historii literatury i opracowania lektur szkolnych, w których znajdziemy też informacje na temat twórczości polskiego komediopisarza m.in. Opracowania lektur i wierszy, Romantyzm, Leksykon lektur szkolnych.

Wystawę można oglądać do 21 czerwca. Zapraszamy.

Robert Karpiński

Dziękujemy za zorganizowanie wystawy.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach