Rok Aleksandra Fredry

Rok Aleksandra Fredry

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry. Przypada w nim 230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich”. Fredro był twórcą oryginalnej polskiej komedii. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. W roku 1818 napisał swoją pierwszą komedię Pan Geldhab. Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka Intryga na prędce, czyli Nie ma złego bez dobrego. Jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry są Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca napisana w 1830 roku. Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest Zemsta napisana prawdopodobnie w 1833 roku.
W jego twórczości na uwagę zasługują również Damy i huzary, Pan Jowialski czy Dożywocie. Jest również autorem pamiętników z epoki napoleońskiej Trzy po trzy, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Pisarz zmarł we Lwowie w 1876 roku.

Wystawa eksponowana w czytelni PBW Filii Końskich prezentuje dostępne bibliotece dzieła autora ich opracowania oraz omówienia twórczości. Przywołuje też sceniczne i kinowe realizacje komedii Aleksandra Fredry.

Tekst: Elżbieta Fitas
Fot: Katarzyna Kucharska

Dziękuję za przygotowanie wystawy.

Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach