Zajęcia z origami

Zajęcia z origami

W sobotę 1 października Filia PBW w Pińczowie – we współpracy  z Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie w ramach akcji Noc Bibliotek – przeprowadziła zajęcia oparte na japońskiej sztuce składania papieru zwanej origami. Dzieci, które przyszły na zajęcia nie tylko mogły nauczyć się składania różnych form papierowych, ale też dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy o tym rodzaju sztuki. Robert Karpiński opowiedział, w jaki sposób przywędrowała ona z Chin do Japonii, a następnie została zaadaptowana przez Japończyków, którzy ostatecznie ustalili, że w procesie robienia klasycznego origami papier należy tylko składać, a raczej nie powinno się nic przycinać ani kleić.
Dzisiaj origami to nie tylko forma sztuki czy zabawy, ale również edukacji. W Japonii jest ona włączona do procesu wychowania dzieci. Oparta jest na geometrii. Punktem wyjścia zawsze jest kartka w kształcie kwadratu. W trakcie składania mogą pojawić się trójkąty, prostokąty i inne formy geometryczne,  które dziecko poznaje i uczy się je odróżniać, a przy  tym dobrze się bawi.  Może też samodzielnie wykonywać różne ciekawe papierowe kompozycje. Składanie papieru rozwija też kreatywność oraz wymaga koncentracji i uwagi. Jeśli na którymś etapie źle złożymy papier, to nie stworzymy oczekiwanego rezultatu. W przypadku dzieci ważny jest również rozwój zdolności motorycznych, a japońska sztuka pomaga w tym działaniu. Rozwija pamięć, gdyż trzeba dokładnie przyswoić sobie poszczególne etapy tworzenia papierowej formy. Origami może być elementem terapii i pozbycia się stresu, ponieważ odwraca naszą uwagę od problemów i uspokaja. Warto też dodać, że oprócz  roli dekoracyjnej, spełnia także rolę funkcjonalną, gdyż za jej pomocą można wykonać przedmioty służące w naszym życiu w łatwy i ekonomiczny sposób.
W Polsce ze sztuką origami można spotkać się w dwóch miejscach – w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha” w Krakowie oraz w Polskim Towarzystwie Origami “Papierowe Fantazje” w Kostomłotach koło Kielc.  
W trakcie sobotnich zajęć dzieci samodzielnie lub przy pomocy mam wykonywały papierowe serca. Mogły je potem podarować komuś z bliskich. Dzieci lubią zwierzęta, dlatego w sobotę nie mogło zabraknąć: głowy psa, kota, figurek łabędzia, wieloryba, biedronki i gołębia. Udało się też wyczarować kubek-pudełko, w którym można przechowywać różne rzeczy. Na  koniec uczestnicy za pomocą tylko jednej kartki papieru zbudowali łódkę, podwójną łódkę i łódkę z żaglem. Jak to zrobili to już ich wyobraźnia i możliwości origami. Wszak jak powiedział Albert Einstein “wyobraźnia jest nieograniczona”. 
Zarówno mamy jak i ich pociechy były niezwykle zachwycone możliwościami sztuki origami i zaangażowane w wykonywane wspólnie z dziećmi zadania.

Robert Karpiński