Seria lekcji z okazji rocznic bitew pod Chocimiem i Wiedniem

Seria lekcji z okazji rocznic bitew pod Chocimiem i Wiedniem

W roku obecnym obchodzimy okrągłe rocznice dwóch zwycięskich bitew – 350. rocznicę batalii pod Chocimiem i 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Rocznica zwycięstwa chocimskiego przypada dopiero 11 listopada, ale rocznica wiktorii pod Wiedniem to 12 września. Z tej okazji w tym dniu w holu biblioteki odbyły się lekcje przeznaczone dla uczniów dwóch miejscowych szkół średnich i szkoły podstawowej.
Pierwsza odsłona prelekcji i prezentacji została podzielona na dwie godzinne części. W pierwszej wzięli udział uczniowie klasy I Technikum Ekonomicznego i Logistycznego oraz klasy II Technikum Informatycznego i Budowlanego Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Pińczowie – wraz z nauczycielkami: Ewą Kapałką, Małgorzatą Dusik, Bogumiłą Borek, Alicją Zawiłą i Anną Opoką (60 osób). Obecni także byli uczniowie klasy II o profilu humanistycznym z Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Pińczowie wraz z nauczycielem Rafałem Sobolewskim (20 osób). W drugiej lekcji wzięli udział tylko uczniowie ZSZ w Pińczowie.
W kolejnej – także dwugodzinnej prelekcji – uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie – wraz z nauczycielkami: Anetą Skuzą, Wiolettą Spychałą, Iwoną Ciszewską i Małgorzatą Gruszką (prawie 70 osób).
Prezentacja dotyczyła okresu XVII wieku. Prowadzący ją kierownik pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Robert Karpiński przedstawił przyczyny i przebieg wojen polsko-tureckich w XVII stuleciu m.in. przebieg bitew pod Chocimiem w 1673 r. i pod Wiedniem dekadę później. Przybliżył także sylwetkę dowodzącego w obu bataliach – Jana III Sobieskiego, najpierw jako hetmana, potem jako króla. Całość swojej wypowiedzi oparł na obszernej literaturze batalistycznej, od wielu lat kolekcjonowanej we własnym zakresie. Nauczyciel wspomniał między o seriach: Historyczne bitwy i Zwycięskie bitwy Polaków a także o książce Sztuka wojny chińskiego stratega Sun Tzu, która do dziś stanowi podstawę wiedzy strategicznej wykładanej na uczelniach wojskowych.
W drugiej części lekcji nauczyciel podzielił się z uczniami ciekawostkami związanymi z okresem XVII w. dotyczącymi postaci króla Jana III Sobieskiego i bitwy pod Wiedniem. Przede wszystkim zwrócił uwagę uczniów, że polski monarcha był bibliofilem, który zarówno w Wilanowie, jak i w innych swoich zamkach, pałacach i kamienicach we Lwowie posiadał niemałe księgozbiory. W bibliotece w Wilanowie zgromadził prywatną kolekcję książek liczącą około 7000 woluminów.
Nauczyciele Robert Karpiński i Marcin Salamon dziękują dyrektorowi Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie p. Agnieszce Kucybale za stworzenie możliwości do przeprowadzenie lekcji z udziałem tak dużej liczby uczniów. Składamy także podziękowania dyrektorom: LO w Pińczowie p. Annie Golik, ZSZ w Pińczowie p. Tadeuszowi Niewygodzie oraz dyrekcji SP nr 1 w Pińczowie – p. Pawłowi Rutkowskiemu i p. Wioletcie Mitrędze za umożliwienie udziału uczniów w zorganizowanym przez nas przedsięwzięciu.


Robert Karpiński
Marcin Salamon

Dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie lekcji.

Jacek Sabat Wicedyrektor PBW w Kielcach
Sylwester Kasprzyk Dyrektor PBW w Kielcach