„Cyberbezpieczeństwo i cyberzagrożenia”

„Cyberbezpieczeństwo                             i cyberzagrożenia”

W dniu 15 lutego 2024 r. nauczyciele-bibliotekarze: Jolanta Fudali, Edyta Smolińska oraz Małgorzata Pronobis nawiązały współpracę z wicedyrektorem Panem Łukaszem Terpińskim oraz opiekunami dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych przy Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Szkoła w Oddziale Psychiatrii Dziecięcej w Kielcach. Efektem podjętej współpracy były przeprowadzone zajęcia „Cyberbezpieczeństwo i cyberzagrożenia” które miały na celu popularyzację wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w sieci. W efekcie działań edukacyjnych młodzież miała szansę dowiedzieć się, jak być bezpiecznym w sieci i jak rozpoznawać nieprawdziwe treści publikowane w Internecie. Prezentowany materiał wskazał uczniom, jak rozpoznawać cyberzagrożenia, gdzie znaleźć ostrzeżenia o aktualnych zagrożeniach i atakach hakerskich. Młodzież poznała najczęściej stosowane hasła w Polsce i na świecie oraz czas, jaki jest potrzebny do ich złamania. Uświadomili sobie jak ważne jest tworzenie trudnego hasła do złamania, zdobyli wiedzę na temat uwierzytelniania dwuskładnikowego, nauczyli się rozpoznawać fałszywe strony internetowe oraz poznali przykłady oszustw: phishing, scam, deepfake.
W podsumowaniu zajęć młodzież uzyskała informację gdzie kierować zgłoszenia o:
– potencjalnie nielegalnych treściach szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci,
– podejrzanych stronach internetowych,
– podejrzanych wiadomości SMS,
– podejrzanych sklepach internetowych. 
Nauczycielom, terapeutom i uczniom przekazaliśmy materiały z dostępem online do wszystkich zagadnień omawianych podczas zajęć, pakiet edukacyjny “Bezpieczeństwo w Internecie”, pakiet “Cyberbezpieczeństwo” zawierający e-booki dostępne dla czytelników biblioteki, link do kolekcji najnowszych publikacji dotyczących poruszanego tematu. Przekazaliśmy także wydrukowane materiały: Cyberbezpieczeństwo : zestawienie bibliograficzne w wyborze ze zbiorów PBW w Kielcach dostępne także w wersji elektronicznej. 
Naszym celem było wspieranie rozwoju i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, rozpoznawanie trudności czy szczególnych zdolności ucznia. Kontakt z młodzieżą rozpoczęłyśmy od wzajemnego poznania, budowania dobrych relacji oraz tworzenia przyjaznego klimatu.
Współpraca – to nie tylko dostęp do wartościowych materiałów, ale także możliwość organizacji wspólnych wydarzeń, warsztatów i spotkań, które będą służyć edukacji i terapii. Zapraszamy do dołączenia do naszej wspólnej misji wspierania, rozwoju dzieci i młodzieży. Razem możemy stworzyć silne i inspirujące środowisko, w którym każdy ma szansę rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy. Organizatorzy: 
Jolanta Fudali,
Edyta Smolińska,
Małgorzata Pronobis,
Robert Kardas 

Sylwester Kasprzyk
Dyrektor PBW w Kielcach

Cyberbezpieczeństwo i cyberzagrożenia – lekcja edukacji